ЧПП за проблеми и решенија со ладење

Најчесто поставувани прашања

П: Како да добиете понуда од вас?

О: Можете да пополните формулар за барањеовдена нашата веб-страница, веднаш ќе биде препратена до соодветното лице за продажба, кое ќе ве контактира во рок од 24 часа (во текот на работното време).Или можете да ни испратите е-пошта наinfo1@double-circle.com, или јавете ни се на +86-757-8585 6069.

П: Колку време е потребно за да се добие понуда од вас?

О: Откако ќе го добиеме вашето барање, се обидуваме да одговориме на вашето барање што е можно поскоро.За време на работното време, обично може да добиете одговор од нас во рок од 24 часа.Доколку спецификациите и карактеристиките на производите за ладење можат да ги задоволат нашите редовни модели, веднаш ќе добиете понуда.Ако вашето барање не е во нашиот редовен опсег или не е доволно јасно, ќе се вратиме кај вас за понатамошна дискусија.

П: Кој е HS кодот на вашите производи?

О: За опрема за ладење, тоа е8418500000, а за деловите за ладење е8418990000.

П: Дали вашите производи изгледаат токму како фотографиите на вашата веб-страница?

О: Фотографиите на нашата веб-страница се користат само за референтни цели.Иако вистинските производи обично се исти како приказот на фотографиите, може да има некои варијации во боите или други детали.

П: Можете ли да прилагодите според специфични барања?

О: Покрај производите прикажани на нашата веб-страница, производите нарачани се исто така достапни овде, можеме да произведуваме според вашиот дизајн.Прилагодените производи обично се поскапи и имаат потреба од повеќе време за носење од обичните артикли, тоа зависи од фактичката ситуација.Плаќањата на депозитите не се враќаат откако нарачката е взаемно потврдена.

П: Дали продавате примероци?

О: За нашите редовни артикли, предлагаме да купите еден или два комплети за проби пред да поставите поголема нарачка.Дополнителните трошоци треба да се платат ако побарате некои специфични карактеристики или спецификации на нашите обични модели, или треба да ви се наплати за калапот доколку е потребно.

П: Како да направам плаќање?

О: Плати со T/T (телеграфски трансфер), 30% депозит пред производство, 70% салдо пред пратката.Плаќањето со L/C може да се преговара под услов кредитите на купувачот и банката издавач да бидат ревидирани од добавувачот.За мала сума под 1.000 долари, плаќањето може да се изврши со Paypal или готовина.

П: Дали можам да ја сменам мојата нарачка откако ќе биде поставена?

О: Ако треба да направите промена на артиклите што сте ги нарачале, ве молиме контактирајте го нашиот продавач што ја извршил нарачката што сте ја направиле што е можно поскоро.Доколку артиклите се веќе во производствена процедура, дополнителниот трошок што може да биде предизвикан треба да го платите од Ваша страна.

П: Каков тип на производи за ладење нудите?

О: Во нашата палета на производи, ние грубо ги категоризираме нашите производи во Комерцијален фрижидер и комерцијален замрзнувач.Ве моламКликни тукада ги научиме нашите категории на производи иКонтактирајте неза прашања.

П: Каков тип на материјал користите за изолација?

О: Ние обично користиме пенлив полиуретан, екструдиран полистирен, експандиран полистирен за нашите производи за ладење.

П: Кои бои се достапни со вашите производи за ладење?

О: Нашите производи за ладење обично доаѓаат во стандардни бои како бела или црна, а за кујнските фрижидери ги правиме со завршница од нерѓосувачки челик.Ние правиме и други бои по ваше барање.Може да имате и ладилни единици со брендирана графика, како што се Coca-Cola, Pepsi, Sprite, 7-Up, Budweiser итн. Дополнителните трошоци ќе зависат од моделот и количината што ќе ја нарачате.

П: Кога ќе ја испратите мојата нарачка?

О: Нарачката ќе биде испорачана врз основа на плаќање и производството е завршено / или готовите производи се достапни на залиха.

Датумите на испорака зависат од достапноста на производите.

- 3-5 дена за готови производи на залиха;

- 10-15 дена за неколку парчиња производи кои не се на залиха;

- 30-45 дена за сериски нарачки (за нарачани артикли или посебни фактори, времето на испорака треба да се потврди според околностите што може да бараат).

Мора да се напомене дека секој датум што им го нудиме на нашите клиенти е проценет датум на испорака бидејќи секој бизнис зависи од многу фактори надвор од нивна контрола.

П: Кои се вашите најблиски пристаништа за вчитување?

О: Нашите производни бази се главно дистрибуирани во провинцијата Гуангдонг и Жеџијанг, така што ги организираме пристаништата за товарење во Јужна Кина или Источна Кина, како што се Гуангжу, Жонгшан, Шенжен или Нингбо.

П: Кои сертификати се достапни кај вас?

О: Ние обично ги нудиме нашите производи за ладење со одобрение CE, RoHS и CB.Некои ставки со европратеници+САА (за пазарот на Австралија и Нов Зеланд);UL/ETL+NSF+DOE (за американскиот пазар);САСО (за Саудиска Арабија);KC (за Кореја);GS (за Германија).

П: Кој е вашиот гарантен период?

О: Имаме една година гаранција за целата единица по пратката.Во овој период ќе обезбедиме техничка поддршка и делови за решавање на проблемите.

П: Дали има достапни бесплатни резервни делови за после сервис?

О: Да.Ќе имаме 1% бесплатни резервни делови ако ги нарачате целосните контејнери.

П: Која е вашата марка на компресорот?

О: Вообичаено, се работи за ембрако или копленд и некои други познати брендови во Кина.

Напишете ја вашата порака овде и испратете ни ја